Zaczytane ferie.
Ferie - wszyscy je kochamy :-) :-) :-) :-)
Jeśli nigdzie nie wyjeżdzaśz, nie martw się. Czas bez nart, sanek i dalekich wyjazdów nie musi być trudny i nudny. Wolne minuty można spożytkować na to, na co zawsze brakowało czasu. Proponuję kilka tytułów, rozprawcie się z nimi konkretnie :-)
Książki dla ucznniów klas IV-VI:
1. Cudowny chłopak, Raquel Jaramillo (jest też film) -dziesięcioletni cpiec od urodzenia zmaga się z deformacją twarzy, która skutecznie utrudnia jego relacje z rówieśnikami. Pomimo 27 przebytych operacji jego wygląd nadal znacznie różni się od pozostałych chłopców w jego wieku. To niełatwe, kiedy każdego dnia na ulicy trzeba zmierzyć się z ciekawskim i przenikającym wzrokiem przechodniów. Chłopiec starał się prowadzić normalne życie, ale do tej pory uczył się w domu. Nadszedł jednak w końcu czas, aby po raz pierwszy udać się do szkoły i stawić czoła chorobie.
2 Szczekająca szczęka Saszy Ewa Grętkiewicz - Sasza to Białorusin z polskimi korzeniami, który przyjeżdża na rok do rodziny w Polsce i chodzi do polskiej szkoły. Opowiada o tym Karol w swoim pamiętniku. Relacjonuje ona (Karol jest dziewczynką, która wolałaby być chłopakiem!) trudne początki chłopca w klasie oraz w rodzinie, niechęć i poczucie wyższości kolegów w stosunku do "odmieńca".
3. Kotka Brygidy, Joanna Rudniańska - opowieść o II wojnie światowej widzianej oczami kilkultniej dziewczynki Helenki, która obserwuje zmieniający się świat. Opiekuje się kotką pozostawioną jej na przechowanie przez Brygidę - siostrę pana Kamila, który jest znajomym taty. WIele lat po wojnie Helena, już jako staruszka, szuka Brygidy. Czy uda jej się ją odnaleźć?
4. Wyspa mojej siostry, Katarzyba Ryrych - dojrzewająca Marysia opowiada o swojej starszej siostrze Pippi, mającej zespół Downa, Dziewczynki są wychowaywane tylko przez tatę. Pippi żyje jakby na własnej, samotnej wyspie. Marysia pokazuje, jak wygląda dzień jej siostry, z czym musi się mierzyć oraz jak odczuwa świat dookoła niej. Z drugiej strony pomimo tych różnic, Pippi jest dzieckiem takim samym jak ona i tak jak inne dzieci potrzebuje przyjaźni i miłości. Marysia tłumaczy tym samym, że nie warto oceniać innych, lepiej spróbować ich zrozumieć i nie zmuszać ich do życia "po naszemu".
5. Skrzynia Władcy Piorunów, Marcin Kozioł - czteranostoletnia Julia wraz ze swym psem Spajkiem, pomaga przyjacielowi Tomowi w rozwiązniu zagadki nagłego zniknięcia jego ojca.
6. Atramentowe serce, Cornelia Funke - bohaterami są Meggie - dwunastoletnia dziewczynka - i Mo - jej ojciec. Oboje mają niezwykłą umiejętność, potrafią ożywiać fikcyjne postacie pojawiające się w książkach. Ten dar prowadzi do wielu niebezpieczyncyh sytuacji.
7. Wielki wybuch czyli K. kontra K. Barbara Kosmowska i Grzegorz Kasdepke - Ksenia i Kryspin znają się z realu, ale zaprzyjaźniają się w sieci. Oboje niepozorni, Kryspin trochę ofermowaty, typ mola w okularach, Ksenia nieakceptowana przez koleżanki, przez niektórych uważana wręcz za dziwaczkę. W wirtualnym świecie czują się pewniej. Grając wspólnie online w Gwiezdnych Rycerzy, dodają sobie atrybutów, są pewni siebie, zabawni i mocni. Ale kiedy Kryspin proponuje, żeby się spotkali, Ksenia się wycofuje, wystraszona, że nie jest taka, jak się opisała w internecie.
8. Lewy. Chłopak, który zachwycił świat, Yvette Żółtowska - Darska - biografia Robierta Lewandowskiego. Opis życia i działalności piłkarza - kapitana reprezentacji Polski. Jaką drogę przeszedł Robert od drobnego, wyśmiewanego przez kolegów chłopca, do jednego z najwybitniejszych polskich sportowców?
9. Wakacje z duchami, Adam Bahdaj - trzech przyjaciół spędza wakacje u cioci jednek z nich. CHłopcy zakładają Klub Młodych Detektywów, który odkryje tajemnice zamkowych duchów i rowziąże niejedną zagadkę.
Książki dla ucznniów klas VII-VIII:
1. Pasztety, do boju! Beauvais Clementine - drwiny i szyderstwa na swój temat nie załamały Mireille - piętnastoletniej bohaterki książki. Zdobywa tytuł Brązkowego Paszteta w konkursie na najbrzydszą dziewczynę w szkole. Pomysłodawcą jest jej były przyjaciel. Dziewczyna porażkę zamienia w sukces. Wakacyjna wyprawa do Paryża jest pełna przygód. Akceptacja samego siebie jest bardzo ważna.
2. Jasne dni, ciemne dni, Katarzyna Ryrych - Witek w wypadku samochodowym stracił siostrę, tata został sparaliżowany. CHłopiec sam zajmuje się domem, ponieważ jego mama nadal nie umie pogodzić się ze strata córki, więc poświęca się pracy. Witek opiekuje się ośmioletnią siostrą. Miała mu pomóc babcia, jednak zdiagnozowano u niej chorobę Alzheimera - utratą pamięci. Chłopiec jest coraz bardziej zmęczony natłokiem obowiązków...
3. Tabletki na dorosłość, Dorota Suwalska - główny bohater boryka się z problemami okresu dojrzewania. Jako nastolatek nie zdawał sobie sprawy z tego, z czym wiąże się dorosłość.
4. Gwiazd naszych wina, John Green - przejmująca opowieść o dorastaniu, któremu towarzyszy świadomość powolnego umierania. Chora na raka Hazel pokazuje, jaki wpływ na nasze życie ma miłość i obecność drugiego człowieka.
5. Próba niewinności, Agatha Christie - bogata, znana i dobroczynna bohaterka zostaje zamordowana w swoim domu. Dowody wskazują na jej przybranego syna. Zostaje skazany, ale nie przynaje się do winy. Rok później umiera w więzieniu na zapalenie płuc. Po jakimś czasie odkryto dowody wskazujące na niewinność Jacka. Śledztwo zostaje wznowione.
6. Igrzyska śmierci, Suzanne Collins - przysłość. Na terenie zrujnowanej przez kataklizmy Ameryki Północnej, powstaje państwo Panem. Rządzą nim dyktatorskie władze i każdego roku żądają chłopca i dziewczyny, którzy wemą udział w Głodowych Igrzyskach śmierci.
Dodaj komentarz